Lampy: jaką wybrać do salonu?

LAMPY. Lampy są bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrza. Jednak z uwagi na to, że nie jest to tani elementem wyposażenia (duża lampa może kosztować tyle co fajna kanapa 😀) - jej zakup zostawiamy na koniec, często również wybieramy tymczasowe rozwiązania, żeby za jakiś czas kupić docelowy model. I fajnie, warto bowiem zainwestować w dobre oświetlenie, oczywiście nie tylko ładne wizualnie ale i spełniające podstawowe funkcje praktyczne.

Czym kierować się wybierając lampę np. do Salonu?

Salon czy też ogólnie strefa dzienna to bardzo ważna część każdego domu. To tutaj domownicy spędzają najwięcej czasu, oglądają TV, bawią się i uczą, przyjmują też swoich gości. To miejsce reprezentacyjne, dlatego dużo uwagi przykładamy do tego jak będzie wyglądał, najpierw zwracamy uwagę na właściwy układ funkcjonalny a później na jego aranżację.

No właśnie... jeśli mówimy o układzie funkcjonalnym to nie możemy zapominać o właściwym oświetleniu każdej ze stref naszego pokoju. Szczególnie duże i otwarte przestrzenie wymagają podziału na wspomniane strefy, te możemy wyznaczyć właśnie poprzez właściwe ich oświetlenie i wybór fajnych lamp.

Nie stawiajmy tylko na jedną lampę na środku salonu, to nie będzie wyglądać dobrze, oświetlenie nie będzie również spełniać swojej roli. Oczywiście fajnie aby taka lampa znalazła się w naszym pokoju (np. okazały żyrandol z kilkoma punkami świetlnymi) ale nie powinno to być jedyne oświetlenie w pokoju.

Salon to miejsce odpoczynku, nie zapominajmy więc również o świetle bardziej stłumionym, nadającym klimat w pomieszczeniu.

Jeśli lubisz czytać książki, nie zapomnij o lampie stojącej lub kinkiecie w kąciku czytelniczym (np. obok fotela i regale na książki). Do czytania wybieraj raczej chłodną barwę światła lub neutralną.

Klimat tworzą również lampy stołowe, jeśli postawimy ją np. na konsoli, parapecie czy stoliku pomocniczym. Tutaj znakomicie sprawdzi się barwa ciepła, ta zawsze sprzyja relaksowi.

Jeśli Twój salon ma również wydzieloną strefę jadalni i znajduje się w nim duży stół - należy pamiętać o umieszczeniu lampy właśnie nad nim. W zależności od wielkości stołu może to być jedna lampa lub dwa osobno włączane źródła światła. Tutaj ważne są również względy praktyczne – lampa nie może być umiejscowiona nad stołem zbyt nisko. Klosz lampy nad stołem powinien znajdować się na wysokości od 80-100 cm od jego blatem. Dzięki temu powierzchnia stołu będzie dobrze doświetlona ale bez ryzyka np. zaczepienia o lampę.

Jeśli w Twoim salonie/jadalni chcesz za pomocą światła podkreślić pewne elementy aranżacji wnętrza np: obrazy/plakaty na ścianie - możesz wykorzystać do tego fajne lampy ścienne emitujące delikatne, ciepłe światło. Ten akcent świetlny będzie nie tylko ozdobą wspomnianej dekoracji ale sprawi, że w salonie zrobi się nastrojowo 🙂 Kto powiedział, że tego rodzaju kinkiet nie może być włączony wtedy gdy np. oglądamy TV i nie potrzebujemy innego źródła światła? Zdecydowanie może 🙂

Aranżując salon i jadalnię fajnie jest wybierać lampy w podobnym stylu np. lampy mogą mieć tę samą cechę tj. kolor, kształt czy materiał, z którego zostały wykonane. Nie musi to ta sama kolekcja. Nie bójmy się łączyć ciekawych form i stylów, prawidłowo dobrane oświetlenie to sukces w aranżacji salonu.

Temat oświetlenia (jego rodzaj, moc i temperatura barwowa) to bardzo ważny element aranżacji w każdym wnętrzu. Jeśli nie wiecie gdzie, jak i kiedy zaplanować punkty świetlne - warto ten temat omówić z projektantem lub z obsługą profesjonalnego salonu oświetleniowego. Warto pomyśleć o tym już na etapie planowania punktów elektrycznych, unikniemy późniejszych przeróbek, bałaganu i niepotrzebnego kosztu.

Załączam mój subiektywny wybór lamp wiszących (do salonu, jadalni) dostępnych na rynku. Firm polskich i zagranicznych, lamp z różnych stylów oraz poziomu cenowego. Może kogoś zainspiruję do zmiany 🙂

Copyright novoprojekt.pl 2020 
Menu
home o mnie oferta realizacje kontakt

Wycena projektu

phone-handset